5 skutecznych sposobów jak przestać sabotować siebie

5 skutecznych sposobów jak przestać sabotować siebie

 

Zdarza się to nawet najbardziej wytrwałym osobom. Przybiera różne formy i przychodzi wtedy kiedy wydaje nam się, że jesteśmy najsilniejsi. O czym mowa? O sabotowaniu siebie tzw. self sabotage. Najczęściej objawia się wówczas kiedy zaczynamy racjonalizować powody, dla których powinniśmy się poddać i zaniechać naszych celów. Dzisiaj chciałabym bliżej przyjrzeć się zachowaniom, które nas hamują, skąd się biorą i jak je pokonać 🙂

1. Chcemy utrzymać nasze status quo.

Jeśli tak naprawdę obecny stan rzeczy lub sytuacja wewnętrznie Ci odpowiada to wszelkie zmiany i wysiłki spełzną na niczym, gdyż tak naprawdę w głębi duszy nie chcesz utraty tego co masz w tej chwili, a zmianę postrzegasz jako stratę a nie zysk. Jak to się ma do nauki angielskiego ? 🙂 Jeśli poziom, na którym jesteś teraz Ci wystarcza, nie potrzebujesz tego zmieniać i gdzieś wewnętrznie czujesz, że tak jest ok prędzej czy później zaczniesz sabotować swoje działania.

Jak sobie z tym poradzić?

Po pierwsze przypomnij sobie o swoich celach-dlaczego tak naprawdę podjęłaś naukę? jak znajomość języka miała wpłynąć na Twoje życie? zdany egzamin, zmiana pracy, a może swoboda w komunikacji i podróżowanie?czy obecny stan naprawdę spełnia Twoje oczekiwania?

Po drugie zadaj sobie pytanie czy wybrałbyś świadomie sytuację, w której znajdujesz się obecnie? Czy byłby to Twój optymalny wybór? Jeśli pracowałeś nad produktywnością i chciałeś wcześniej wstawać to gdybyś miał wybrać co byłoby dla Ciebie najlepsze – późne wstawanie i początek dnia o 12.00 w południe czy raczej pobudka o 7.00/8.00 byłaby dla Ciebie korzystniejszym wyborem?

Jeśli sabotujesz swoje działania, bo po prostu tęsknisz za poprzednim stanem rzeczy, zapytaj siebie czego tak naprawdę Ci brakuje, co czujesz podświadomie, że tracisz? Jest to o tyle istotne, ponieważ badania wskazują, iż utrata czegoś boli nas dwa razy bardziej niż uczucie kiedy coś zyskujemy 🙂 W konsekwencji, jeśli chcesz przestać sabotować swoje wysiłki musisz czuć, że nagroda, która Cię czeka jest co najmniej dwa razy silniejsza niż poczucie utraty związane z poświęceniami, których będziesz musiała dokonać na swojej drodze do celu.

2.Złudzenie samokontroli.

Z angielskiego ‚restraint bias’ czyli przecenianie własnej powściągliwości w obliczu pokusy 🙂 I znowu podeprę się tutaj badaniami, które mówią, że osoby, które przeceniają swoją możliwość kontrolowania impulsów częściej im ulegają. Zwiększasz prawdopodobieństwo sabotowania swoich działań, jeśli jesteś przekonany o swojej sile kontrolowania pokus. Jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że chcesz codziennie uczyć się 10 słówek, złudzenie samokontroli prowadzić może do tego, że opuścisz kilka dni, ponieważ wierzysz, że masz wszystko pod kontrolą i w każdej chwili możesz wrócić do rutyny 🙂 Efekt jest do przewidzenia prosty, po dwóch tygodniach orientujesz się, że rutyny już nie ma 🙂

Co możemy zrobić?

Lepiej jest nie docenić w tym przypadku własnych możliwości samokontroli niż je przecenić. Nie narażaj się niepotrzebnie na pokusy, jeśli nie musisz i w tym przypadku miej ograniczone zaufanie do nadmiernej pewności siebie 🙂

3.Nuda.

Za każdym razem kiedy zaczynamy coś nowego dopamina, która się wówczas wydziela sprawia, że czujemy się super i chcemy więcej :), ale z czasem kiedy nasze doświadczenia tracą pierwszą świeżość i zaczynają powszednieć pojawia się pokusa, żeby się poddać i zrezygnować.

Jak możemy z tym walczyć?

Jeśli czujemy, że zaczynamy się nudzić i sabotujemy nasze wysiłki warto zmienić coś w naszym planie nauki, szukać nowych materiałów, sposobów, nieoczywistych rozwiązań, na które byśmy się nigdy wcześniej nie zdecydowali, wyjść ze swojej strefy komfortu 🙂 Oglądaj seriale, programy, czytaj, znajdź kogoś z kim mógłbyś porozmawiać po angielsku, najlepiej z drugiego końca świata 🙂 Pamiętaj, to od Ciebie zależy jak bardzo urozmaicone działania podejmiesz 🙂 i zmniejszysz tym samym ryzyko sabotowania siebie.

4.Niskie poczucie własnej wartości.

Jeśli czujesz, że nie zasługujesz na sukces to bez względu na to jak dobrze będzie Ci szło możesz sabotować swoje wysiłki, ponieważ wierzysz w błędne przekonanie, że nie jesteś godny i wartościowy na tyle, aby sukces był Twoim udziałem.

Jak nad tym pracować?

Budowanie poczucia wartości możesz zacząć od samoświadomości i monitorowania swoich myśli. Kiedy słyszysz swojego wewnętrznego krytyka, zamień negatywne myśli na wspierające i motywujące Ciebie do działania. Stwórz listę swoich mocnych stron, rzeczy, w których czujesz się dobry i czytaj ją codziennie, aż stanie się częścią Ciebie. Innym sposobem na podniesienie swojego poczucia własnej wartości jest..bycie miłym dla innych 🙂 Tak, jeśli traktujesz dobrze osoby wokół siebie, one odwzajemnią się tym samym i poczujesz się lepiej ze sobą.

5.Strach przed nieznanym.

Czasami nawet kiedy marzymy o czymś gdzieś głęboko na dnie naszej duszy może ukrywać się strach przed tym co może się wydarzyć, kiedy już nam się uda. Strach ten może nas blokować i sabotować nasze wysiłki.

Co możemy zrobić?

Najbardziej efektywnym sposobem aby pokonać uczucie lęku jest rozmowa z tymi, którym się to już udało i osiągnęli to o czym Ty na razie marzysz. Im bardziej zrozumiesz proces i to przez co musieli przejść, tym mniejszy lęk będzie Ci towarzyszył. Za każdym razem gdy uda Ci się coś spójrz wstecz i oceń czy naprawdę było to takie straszne 🙂 Lęk przed nieznanym często związany jest również ze strachem przed utratą kontroli, dlatego stawiaj się tak często jak to tylko możliwe w sytuacji, gdzie nie masz już poczucia komfortu ani kontroli-wkrótce przestanie Cię to przerażać i niepokoić.

 

Mam nadzieję, że moje wskazówki okazały się pomocne dla Ciebie 🙂 Jestem ciekawa Twoich pomysłów na self-sabotage – kiedy Cię dopada najczęściej i jak sobie z nim radzisz? Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się swoimi spostrzeżeniami 🙂