Are we there yet?

Are we there yet?

Pamiętacie tę scenę ze Shreka 2, kiedy tytułowy bohater wybiera się z osłem i Fioną w podróż do Far Far Away :)? Osioł jest bardzo niecierpliwy i wciąż pyta ‚Are we there yet?‚ (czyt. Czy już jesteśmy na miejscu?) Dlaczego o tym piszę ? Ponieważ ta podróż bajkowych przyjaciół może czasami przypominać naukę języka 🙂 dłuży się, męczy nas, czasami nudzi lub przytłacza nas to ile jeszcze mamy do zrobienia i końca nie widać 🙂 No właśnie gdzie jest ten koniec? Ile godzin jeszcze musimy na to poświęcić? Pieniędzy? Oczywiście są uczniowie, którzy po prostu chcą szlifować język dla siebie i mieć z nim regularny kontakt poprzez zajęcia z lektorem, ale co zrobić kiedy chcielibyśmy poznać dokładny plan naszej podróży i wiedzieć co nas czeka, a przede wszystkim kiedy dotrzemy do celu? 🙂 Dzisiaj chciałabym napisać o tym jak można samemu zaplanować swoją podróż z nauką języka, jak określić to gdzie znajdujemy się obecnie i last but not least, ile czasu nam to zajmie 🙂

 

  1. Określ swój obecny poziom.

Jest to łatwiejsze, jeśli mamy zajęcia z lektorem, ale można to również zrobić samodzielnie 🙂 Ja często korzystam ze stron languagetrainers.com lub dialangweb.lancaster.ac.uk, gdzie znajdują się testy poziomujące, które sprawdzają umiejętności słuchania, czytania, struktur gramatycznych, pisania i słownictwo, więc daje nam to naprawdę rzetelny obraz naszej aktualnej wiedzy. Załóżmy, że wyniki testów pokazują nam poziom A2.

 

  1. Ustal cel jaki chcesz osiągnąć i kiedy chcesz to zrobić.

O celach pisałam już całkiem sporo tutaj. Jeśli chcemy swobodnie się komunikować, wypowiadać płynnie na różne tematy, wyrażać swoje opinie używając zaawansowanego słownictwa i struktur gramatycznych, rozumieć wypowiedzi native speaker’ów, oglądać filmy/seriale/wiadomości w języku angielskim, to znaczy, że naszym celem jest mniej więcej poziom B2.

Z tabeli CEFR ( Common European Framework of Reference for Languages ) wynika, że aby osiągnąć poziom A2 musimy poświęcić na to ok. 200 godzin , B2 600 godzin. Różnica 400 godzin to mniej więcej tyle czasu ile potrzebujemy, żeby osiągnąć poziom B2 🙂 Dużo? It depends 🙂 Oznacza to mniej więcej, że jeśli przez rok będziemy poświęcać na naukę około 1 godzinę dziennie to efektami będziemy mogli się cieszyć już po 12 miesiącach nauki 🙂 Pytanie tylko czy taki plan jest realny, gdy pracujemy, mamy rodzinę i inne obowiązki, ale to już inna kwestia. Najważniejsze jest to, że znamy nasze ‚kiedy’.

 

  1. Koło umiejętności.

No dobrze wiemy już na jakim jesteśmy poziomie, jaki mamy cel i ile czasu nam to mniej więcej zajmie. Co dalej? Z pomocą przyjdzie Wam koło umiejętności– narzędzie, które pozwala jasno określić jakie działania musimy wykonać, aby nasza podróż odbywała się płynnie i jednocześnie dawała nam poczucie satysfakcji. Link znajdziecie tutaj.

Tak zaplanowana nauka pozwoli nam osiągnąć nasze cele znacznie szybciej, ponieważ będziemy wyraźnie widzieli nasze rezultaty i regularnie odmierzali nasze postępy, a to nie pozwoli nam się zgubić i łatwiej będzie nam utrzymać motywację 🙂

 

A jak wy planujecie swoją naukę? Co sprawdza się w Waszym przypadku? Ile czasu zajęło Wam osiągnięcie aktualnego poziomu? Serdecznie zapraszam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach:)