Jak mówić płynnie i z pewnością siebie?

Jak mówić płynnie i z pewnością siebie?

Ucząc w rozmaitych szkołach językowych zauważyłam, że prawie w ogóle nie poświęca się czasu na naukę wymowy co skutkuje tym, że uczniowie boją się mówić i ciężko im przełamać tę barierę. Często też naukę wymowy odstawiamy na dalszy plan uważając, że jak już będziemy lepiej znać angielski to wtedy skupimy się na prawidłowej intonacji i dźwiękach. I może być tak niestety, że przez lata tkwimy na poziomie podstawowym, utrwalając błędy co zniechęca nas do mówienia i robienia postępów i tak koło się zamyka, ponieważ tracimy motywację do dalszej nauki języka. W dzisiejszym artykule chciałabym podzielić się z Wami kilkoma pomysłami na ćwiczenie wymowy, płynności i pewności w mówieniu po angielsku.

1.Ćwicz wymowę dźwięków w języku angielskim.

Język angielski posiada o wiele więcej samogłosek od języka polskiego i jeśli chcemy zredukować nasz ” heavy foreign/polish accent ” to musimy pracować nad wymową, i to najlepiej od samego początku. Na Youtube dostępnych jest mnóstwo kanałów do ćwiczenia angielskiej wymowy i możemy wybrać akcent brytyjski, amerykański itd., który bliższy naszemu sercu 🙂 . Na początku warto powtarzać dźwięki samogłosek mocno przejaskrawiając wymowę i artykulację. Otwieraj szeroko usta i nie bój się przesady. Na studiach tak właśnie ćwiczyliśmy wymowę w zależności od specjalizacji ( brytyjska lub amerykańska ), gdzie nie mieliśmy dostępu do youtube’a 🙂 tylko uczyliśmy się słuchając kaset lub płyt z nagraniami native’ów, próbując ich naśladować. Kolejnym etapem, jak już wiemy jak naśladować ( kopiować ) wymowę może być ćwiczenie z odsłuchiwaniem poszczególnych dźwięków. Świetne ćwiczenia na rozróżnianie dźwięków znajdują się na tym  kanale. I tu przechodzimy do kolejnego punktu:

 

2.Dużo słuchamy.

Połowa naszej konwersacji to przecież słuchanie 🙂 Często uczniowie nie doceniają tej umiejętności i wydaje im się, że niewiele ma ona wspólnego z nauką płynnego mówienia. Nawet w Polsce możemy mieć odrobinę imersji-zanurzenia się w języku, oglądając telewizję po angielsku, filmy czy słuchając radia. W ciągu dnia słucham np.: radiogarden gdzie dostępne są stacje z całego świata, telewizji nie oglądam w ogóle, natomiast uwielbiam oglądać filmy i seriale, czasem telewizja śniadaniowa ( tzw. morning show/breakfast television ), która jest też dostępna na youtube ( Good Morning America, Good Morning Britain ). Poza tym kieruj się zasadą, że wszędzie tam gdzie możesz zamień język polski na język angielski ( np. zmień język w telefonie, aplikacjach ). Niech Twoje zainteresowania, hobby czy pasje nabiorą nowej perspektywy i przełącz się na język angielski.

 

3.Myśl w języku angielskim.

Jak można to osiągnąć najprościej? Sięgając po słownik szukajmy tłumaczenia w języku angielskim, synonimów- dopiero jeśli nadal nie rozumiemy szukamy polskiego słówka. Omijając słowniki dwujęzyczne wyrobisz w sobie nawyk opisywania zjawisk, uczuć, przedmiotów w języku angielskim czyli zaczniesz myśleć w tym języku . Naucz się opisywać prostymi słowami pamiętając o zasadzie 20/80 , gdzie 20 % słownictwa najczęściej używanego w konwersacjach stanowi 80 % naszej komunikacji 🙂

 

4.Nagrywaj się.

Najważniejsza i uważam najskuteczniejsza metoda uczenia się płynnego mówienia. Wybierz sobie temat na który będziesz przez minutę mówić ( na początek 1 minuta, potem możesz wydłużyć czas do 2-5 minut ). Jeśli nie wiesz od czego zacząć mów co robiłaś/eś w weekend, jakie masz plany na wakacje, czy opisz siebie, charakter, co lubisz, żeby po jakimś czasie przejść do wyrażania opinii na rozmaite tematy. Przygotuj sobie słowa kluczowe, wyrażenia, których chcesz użyć i staraj się mówić z głowy. Odsłuchaj nagranie, sprawdź czy są jakieś błędy, czy jest coś co byś chciał/a poprawić, co Ci wyszło dobrze, co się spodobało i … nagraj się ponownie uwzględniając wszelkie korekty. Staraj się mówić bez przerw, zmieniaj ton, po prostu przyzwyczaj się do swojego głosu i mówienia w języku innym niż polski. Możesz powtórzyć ten proces do momentu aż będziesz zadowolona/y z efektu. Co daje to ćwiczenie? Przede wszystkim ćwiczysz w ten sposób pewność siebie, łatwość swobodnego wysławiania się i wprawy w mówieniu po angielsku. Pamiętam, że gdy wykonałam to ćwiczenie lata temu byłam ogromnie zdziwiona, że tak brzmi mój głos-jakoś wydawało mi się, że jest zmysłowy, seksowny, niski, no wiecie taki radiowy 🙂 Dopiero gdy się go osłuchałam wiele razy, przyzwyczaiłam do niego – mówienie po angielsku zaczęło mi sprawiać przyjemność.

 

Mam nadzieję, że rady które tu umieściłam Wam się przydadzą i gorąco zachęcam do podzielenie się swoimi uwagami na temat praktycznych i skutecznych pomysłów na przełamanie bariery mówienia 🙂